اگر به تاریخچه دنیای کامپیوتر بنگریم، شاهد پیشرفت فراوان و تحولات عظیمی خواهیم بود که ناشی از نیاز فراوان به پردازش حجم عظیم اطلاعات و ارائه سرویس‎های اطلاعاتی مختلف است. از مجازی‎سازی می‌توان به عنوان یکی از تکنولوژی‎هایی که باعث تحول پردازش‎های کامپیوتری شده است، یاد کرد که رویکرد واقعی نگریستن را به سمت انتزاعی اندیشیدن سوق داده است.

مجازی سازی چیست؟

به‌طور خلاصه، مجازی‌سازی یا همان Virtualization، یعنی استفاده از یک نرم‌افزار خاص برای جداسازی منابع فیزیکی یک کامپیوتر در قالب کامپیوترهای مجازی می‌باشد

لایه جداسازی امکان می‌دهد که روی هر کامپیوتر فیزیکی چند ماشین مجازی داشته باشیم. هریک از ماشین‌های مجازی می‌تواند دارای سیستم‌‌عامل خود باشد و آن را اجرا کند. سیستم‌عامل‌های میهمان، تحت نرم‌افزار مجازی‌‌سازی و روی ماشین‎های مجازی اختصاصی خودشان اجرا می‌شوند. سیستم‌عامل‌های میهمان از طریق لایه مجازی‌سازی به‌منابع ماشین فیزیکی (کامپیوتر اصلی) دسترسی دارند.

مجازی‌سازی در معنای ساده آن یعنی اجرای همزمان دو یا چند سیستم عامل بر روی یک کامپیوتر، به نحوی که باعث کاهش در هزینه‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار و همچنین استفاده بهینه از منابع سیستم شود.

سرور مجازی‌چیست؟

GPU یک معماری موازی بوده و برای انجام عملیات گرافیکی با سرعت بالا طراحی شده است. با افزایش پیچیدگی الگوریتم‌های گرافیکی، نیاز به توسعه سخت‌افزارها و محیط‌های برنامه‌نویسی با انعطاف‌پذیری بیشتری به وجود آمد. در نتیجه این امر سخت‌افزارهایی توسعه یافتند که در آن‌ها قابلیت برنامه‌نویسی توسط کاربر ایجاد شد.

قابلیت انعطاف‌پذیری و نیز قدرت این پردازنده‌ها در انجام عملیات ممیز شناور باعث استفاده از GPUها در کاربردهای غیرگرافیکی گردید. به کاربردهایی که در آن‌ها از GPU برای کارهای غیرگرافیکی استفاده می‌شود، محاسبات GPU یا GPU Computing گفته می‌شود. در ابتدا استفاده از GPUها برای کارهای غیرگرافیکی دارای محدودیت‌هایی بود. این محدودیت ناشی از این امر بود که چنین برنامه‌هایی بایستی با استفاده از عملیات گرافیکی نوشته می‌شدند و تمامی برنامه‌ها را به چنین مدلی نگاشت می‌دادیم.

NvidiaCUDAAPI این مشکل را تا حد زیادی حل کرده و با استفاده از آن می‌توان برنامه‌هایی شبیه به C/C++ را نوشت.

مزایای مجازی سازی

  • قابلیت دسترسی بالا (High Availability): با طراحی مناسب می‌توان تدابیری اندیشید که سرویس‌های ارائه شده هیچگاه از دسترس کاربران خارج نشوند.
  • تحمل خرابی بالا (Fault Tolerance): با طراحی بهینه، حتی در صورت از کارافتادگی سخت‌افزار، سرویس‌ها بدون وقفه ادامه پیدا خواهند کرد.
  • بهره‌وری:بهره‌وری هر چه بیشتر از سخت‌‎افزار سرورها و کاهش هزینه‌ها
  • بهینه سازی: استفاده بهینه از فضای فیزیکی در مراکز داده و کاهش هزینه‌ها
  • کاهش هزینه‌ها: کاهش چشمگیر در انرژی برق مصرفی در مراکز داده، در هزینه نگهداری و مدیریت سرور و سرویس‌ها و در هزینه تجهیزات شبکه
  • محیط آزمایشی: امکان ایجاد محیط‌های آزمایشی به صورت بسیار مقرون به صرفه
  • پشتیبان‌گیری: پشتیبان‌گیری و بازیایی آسان سرورها(Disaster Recovery & Backup)
  • امنیت: امنیت بالای سرورها
  • کنترل منابع: کنترل منابع سخت‌افزاری به صورت متمرکز

خدمات مجازی سازی سورین

 • مشاوره: ارائه خدمات مشاوره، بررسی اولیه و امکان سنجی وضعیت موجود
 • طراحی: طراحی، تامین تجهیزات و پیاده‌سازی زیرساخت مجازی‌سازی
 • پشتیبانی: مستندسازی مراحل طراحی، آموزش‌های کاربری و راهبری، بروزرسانی نرم‌افزارها